top of page
  • Yazarın fotoğrafıHilal Şen

Overthinking

İngilizce’den dilimize fazla düşünme olarak geçen bu kavram, herhangi bir olay ya da durumla ilgili aşırı derecede düşünme eylemine denmektedir.

Yapılan çalışmalara göre gün boyunca zihin 70.000 düşünce üretir. Aşırı düşünme eylemi bireyin günlük hayatına devam etmek için destek aldığı yakıtından çalmaktadır. Zihninin içinde belirli bir konu yoktur. Herhangi bir şey düşünmeye başlarsınız ve devamı öylece gelir. Aynı düşünceleri analiz ederek ve yorumlayarak tekrar tekrar düşünmek Overthinking’in genel yapısını oluşturmaktadır.

Bu durum karşısında iştahsızlık, uykusuzluk, keyif alamama, karar verirken zorlanma, sürekli geçmişle kıyaslama durumu, geleceğe dair her şeyi kurgulamak gibi belirtileri mevcuttur.

Tüm kişisel gelişim kitaplarının altını çize çize önümüze serdiği; “anda kalmak” tan biraz bahsetmek istiyorum.

Sürekli düşünme eylemine yatkın bir zihin için an'da kalmak düşündüğünüzden daha zor bir hal almaktadır. Çünkü zihin ya geçmişte yaptıklarını düşünmekle ya da gelecekte olası durumlar üzerine düşünmekle meşguldür. Şuan onun için sadece bir geçiş aracı gibidir.

''Gerçek yaşamda başa çıkmanız gereken tüm şey andadır.''


Sık sık ”eğer” ile başlayan cümleler kuruyorsanız kendinizi gelecekteki hayali bir durum için kurgulayan ve korku yaratan zihinle özdeşleşmişsinizdir. Öncelikle, size şimdiki an asla yeterli gelmeyecek, gelecek daima daha iyi görünecektir.

Zihin doyum vermeyen şimdiki andan bir kaçış olarak geleceğe saplantılı bir biçimde bağlanır. Dikkatini şimdi yapabileceği tek bir şey üzerine odaklamak yerine, gelecekte yapılacak onlarca şeyin yükünü taşımaktadır.


''Dikkatinizi bedeninize yöneltin, zihniniz ne tür düşünceler üretiyor?''


Şu anda içinde bulunduğunuzdan başka bir hal aramayın. Aksi takdirde, içsel çatışma ve bilinçsiz direnç yaratırsınız. Kendinize an da olmadığınız için kızmayın bir de olduğunuz gibi kabul etmeyi deneyin. Siz bu durumu tamamen kabullendiğiniz zaman aslında an'da olursunuz. Tamamen kabul ettiğiniz herhangi bir şey sizi ona kavuşturacaktır. Bu teslimiyet mucizesidir.


Aşırı düşünme ile başa çıkma yolları:


Düşünce zihninizde dolaşmaya başladığı an bilinçli bir şekilde Nefes tekniklerinden 4-7-8 tekniğine başvurabilir an'a gelene kadar tekrarlayabilirsiniz.

Acı, bireyi an’a getiren etkili bir duygu durumudur. Acı çekerken içinizdeki büyük hüznünü hissederseniz. Bu yüzden acı çekmekten kaçmayın. Bugün bir şeyler size kötü hissettiriyorsa ve acı veriyorsa bunları karşınıza almak yerine sahiplenin, kabul edin ve dinleyin.

Düşünceler zihninizi ele geçirdiğinde beş duyu organınıza odaklanın. Duyma, görme, tatma, hissetme, koku alma...

Bir yolda yürüyorsunuz ve düşünce zinciri oluştu zihninizde, ayaklarınız ile yere her değişinizde tabanınızda zemini hissedişinizi dinleyin. Bazen sokaktaki sesleri takip edin. Çalan kornayı duyun, bu seslere odaklanıp şimdi de kalmayı tercih edebiliriz.. İlk başlarda ara ara zorlanmalar yaşanacaktır fakat vazgeçmeden bu teknikleri bilinçli bir şekilde devam ettirirsek zihnimiz bizi eskisi kadar yönetemeyecek ve bizimde artık burada söz hakkımız olacaktır.

Comments


bottom of page