top of page
  • Yazarın fotoğrafıYağmur Bişgin

Mor soğanlı Kinoalı Domates Dolması

Yazın gelmesiyle birlikte hem hafif hem sağlıklı ve zulümsüz doyurucu bu güzel tarifi sizlerle paylaşmak isteriz.


Gerekli Malzemeler


-Dışı sert bütün 4-5 domates

-1 demet pazı


Harcı için;

-1 çay bardağı kinoa

-1 çay bardağı bulgur

-1 adet mor soğan

- 1⁄2 demet maydanoz

- 5-6 diş sarımsak

-Zerdeçal

-Tuz

-Karabiber

-Pul biber

-Zeytinyağı


Hazırlanışı


->İlk önce mor soğanı ince ince kıyıyoruz ve soyduğumuz sarımsakları ezip zeytinyağı, tuz eklediğimiz bir tavada kavuruyoruz


->Soğan ve sarımsaklar kavrulduktan sonra ayrı bir tavaya yarısını ayırıyoruz ve o sırada ilk tavaya yıkamış olduğumuz bulguru ekleyip kavurmaya devam ediyoruz.


->Bir sos tenceresi boyutlarında tencereye yıkadığımız kinoayı ekliyoruz ve üzerine geçecek kadar su ile bir çimdik tuz ekleyip kaynamasını bekliyoruz.


->Kavrulan bulgurlu tavaya üzerini geçecek kadar sıcak su ekliyoruz ve bir kez karıştırdıktan sonra kapağını kapatıp ateşini en kısığa getirip suyu çekmesini bekliyoruz.


->O sırada haşlanan kinoayı süzüp en başta ayırdığımız içinde sadece kavrulmuş soğan ve sarımsak olan tavaya ekliyoruz ve kısık ateşte kavuruyoruz.


->Bulgur suyunu çekince içerisine zerdeçal, pul biber, karabiber ve kıyılmış maydanozdan ekleyip karıştırıyoruz. Ateşten alıp dinlenmesi için bir kenara bırakıyoruz.

->Soğan ve sarımsakla kavrulmuş olan kinoaya da kıyılmış maydanoz, zerdeçal, pul biber, karabiber ekledikten sonra karıştırıp dinlenmesi için bir kenara bırakıyoruz.


->Harçlar bir kenarda dinlenirken geniş bir tencere su kaynatmaya başlıyoruz ve o sırada da pazıları yıkayıp temizliyoruz, ayıklıyoruz.


->Pazıları tek tek açarak kaynamış suyun içinde çok kısa bekletip yumuşadığını görünce başka bir kaba alıp suyunu bırakmasını bekliyoruz ve bunu her bir pazı yaprağı için tekrar tekrar aynı şekilde yapıyoruz.


->Domatesleri yıkadıktan sonra tepe kısmını dilimleyip kenara ayırıyoruz (kapak yerine kullanılabilir) ve içlerini oyup başka bir zaman salatada yemek üzere ayırıyoruz.

->Artık doldurma ve sarma zamanı!


Pazıları tek tek açarken içerisine bulgurlu harçtan çok olmamak kaydıyla (pişerken patlayabilir) zevkimize göre ekliyoruz ve yanlardan kapatarak sarıyoruz. Bunu bulgur harcından yapabildiğimiz gibi eğer istersek kinoa harcından da yapabiliriz. İçleri oyulmuş ve temizlenmiş domateslerin içerisine kinoları harçtan ekliyoruz ama domatesi patlatmayacak şekilde ekliyoruz. Bunu bulgur harcından da yapabiliriz.


Ve iki ayrı tencereye ihtiyacımız var ikisinin de dibine pazı sarmasından arta kalan pazıları seriyoruz ve pazıları yatay bir biçimde domatesleri de tepeleri yukarı bakacak şekilde yerleştiriyoruz. Domateslerin ve pazıların sıkı sıkı ama birbirini ezmeden yerleşmesine dikkat ediyoruz.


->Son olarak üzerini geçecek kadar su ekledikten sonra her iki tencerenin de kapağını kapatıp kısık ateşte kaynayana kadar pişiriyoruz.->Yemekler kaynadıktan sonra ateşten alıp biraz soğutup öyle yiyoruz.

Afiyet, tahin pekmez olsun. Sömürüsüz yemekler mümkün...


Comments


bottom of page