top of page
  • Yazarın fotoğrafıYağmur Bişgin

Hayvanlara bakışınızı değiştirecek animasyon film önerileri

1- ‘Chicken Run’ orijinal ismi ile ‘Tavuklar Firarda’ 2000 yılı ABD yapımı animasyon filmi bu serinin ilk önerisi olmalıydı tabi ki. Hayvancılık adı altında kümes hayvanlarının yaşadıklarını onların dilinden anlamamız adına bize 3boyutlu olarak sunan DreamWorks animasyon filmi hem çocuklara hem de yetişkinlere hayvancılık sektörünün bir hayvan sömürüsünü olduğunu gözler önüne serme niteliği taşıyor.
2- ‘Spirit’ orijinal ismi ile ‘Özgür Ruh’ animasyon filmi daha sonra farklı yıllarda dizileri ve filmleri tekrar tekrar yapılsa da ilk olarak karşımıza 2002 yılında çıkıyor. Filmde Spirit isimli genç atın insanlar tarafından sömürülme yarışına tanık oluyoruz. Film aslında günümüzde ‘binicilik sporu’ adı altında hayvan sömürüsünün aslında tam olarak ne olduğunu veya atları ‘binek hayvan’ olarak görmenin de hayvan sömürüsü kaynaklı bir yanlış olduğunu hem çocukların hem de yetişkinlerin farketmesini sağlıyor.
3- ‘Shark Tale’ orijinal ismi ile ‘Köpekbalığı Hikayesi’ 2004 yılında yine bir DreamWorks animasyon filmi olarak karşımıza çıkıyor. Lenny isimli vejeyaryen köpekbalığının diğer balıkları ve deniz canlılarını yemeyi reddetmesi ve Oscar isimli balık ile tanışmasından sonra yaşadıklarını konu alıyor. Aslında izleyen çocuk ve yetişkinlere ‘gerçekten hayvanları yemek etik midir?’ sorusunu sormalarına sebep oluyor ve hayvanlara/denizde yaşayan hayvanlara bakış açımızda değişiklik sağlıyor.
4- ‘Bee Movie’ orijinal ismi ile ‘Arı Filmi’ olarak 2007 yılında DreamWorks yapımı olarak karşımıza çıkıyor. Daha sonra ikinci filmi ile devam eden seri,ilk filminde kendi ürettikleri balın insanların kullanımına sunulduğunu öğrenmesi üzerine insanlara dava açan ve davayı kazanan Barry isimli arının mücadelesi ile aslında balın nereden geldiğini anlatıyor. Filmin sonuna kadar her şey bal için mücadele veren arının sayesinde hayvan sömürüsüne ve bal-arı ilişkisine hayvan refahı odaklı bir bakış açısı katarken filmin sonunda tüm bu algıyı yıkıp yeniden bal tüketimine yönlendiren mesajlar içeriyor. Bu yönüyle tartışmalı bir sona sahip olsa da aslında bal-arı ve hayvan sömürüsü ilişkisini çocuk ve yetişkinler için gözler önüne sürüyor.


5- ‘Ferdinand’ isimli 2017 yılı 20th Century Fox yapımı animasyon film aslında ‘The Story of Ferdinand’ isimli çocuk kitabı uyarlaması olmasının yanında ‘Ferdinand the Bull’ isimli 1938 yapımı 8 dakikadan oluşan kısa bir animasyon ile de aynı hikâyeyi anlatıyor. Ferdinand isimli yavru boğanın, insanların onun üzerinden farklı kazançlar sağlamasına karşı verdiği mücadeleyi anlatıyor. Hem boğa güreşlerinin hayvan sömürüsü ile olan ilişkisini hem de farklı olmanın yanlış olmadığını var olmanın bir parçası olduğunu çocuklara ve yetişkinlere anlatıyor. Hayatın her alanında ve her daim, ipini koparan Ferdinand’ın yanındayız.

ความคิดเห็น


bottom of page