top of page
  • Yazarın fotoğrafıYağmur Bişgin

Anneler Günü İçin Sürdürülebilir Hediye Fikirleri

Her yıl mayıs ayının 2. Pazar gününe denk gelen Anneler Günü, bu yıl 14 Mayıs 2023 tarihine denk gelmektedir. Anneler Günü hediyesi olarak ne alacağım? diye düşünüyorsanız sizler için harika öneriler derledik.


İllüstrasyon çizimler


-İllüstrasyon sanatçılarına sevginizin portresini çizdirebilirsiniz veya zaten beğenmiş olduğu eserler varsa satın alabilirsiniz. Üstelik bu hediyeyi dijital olarak da verebilirsiniz.
Hatice Karakaş (@boyamakitabix),

Dilruba Karalp(@heleloyi),

Rukiye Yalnız (@ruk_illustration)


Sevdiği satırları hediye edin


-Notos Yayınları gibi başka yayın evlerinin de yavaş yavaş dahil olduğu yeni bir kütüphane anlayışı olan e-kitap edinme-okuma anlayışına sahip bir ebeveyniniz varsa ya da bu alışkanlığı kazanmak istiyorsa onun için e-kitap alarak hem sürdürülebilir bir hediye sunmuş olur hem de destek de bulunmuş olursunuz.


-Eğer hediye edeceğiniz kişi menstrüasyon yaşıyorsa ve yeni bir şeyler denemesini isterseniz beije.co ‘ya hem kap için hem ped için hem tampon için bakabilirsiniz. Üstelik abonelik sistemi ile çalışmaktalar. Bunun yanında yıkanabilir kumaş ped hediyesi de hem çevreci hem de sürdürülebilir bir seçenek olacaktır.-Eğer ki bitkilerden hoşlanan bir ebeveyniniz varsa ama sürdürülebilirliğe ve iklim krizine duyarlıysa onun için de geri dönüştürülmüş ve uzun ömürlü bitkiler sizin için biçilmiş kaftan olabilir.(@goofygraceatelier)


-Ya da bitkilerle aranız iyiyse bitki satın almak yerine kendi saksılarınızda büyüttüğünüz bitkilerin yavrularından verebilirsiniz. Bunu az miktarda toprak ve küçük bir saksıyla yapabileceğiniz gibi, birçok bitki satan yerlerde bulunan ‘kil bilyesi’ ve ‘cam kavanoz’ ile de yapabilirsiniz. Bu işlem diğerlerin göre birkaç gün daha uzun sürebilir ama daha uzun ömürlü ve daha çevreci bir yöntem.

Öncelikle seçtiğiniz bitkiyi topraktan ayırdıktan sonra köklerini tamamen topraktan temizlemeniz gerekiyor, bunu bir miktar suyu doldurduğunuz bir kabın içinde elleriniz ile yapabilirsiniz.
Daha sonra bitkiniz için uygun boyutta bir cam kavanoza su doldurup köklerini topraktan arındırdığınız bitkiyi yerleştirebilirsiniz. Bu suda yaklaşık 4-5 gün bekleyen bitki artık topraksız yaşamaya hazır hale gelmiş olacaktır ve kökleri tamamen arınmış olacaktır.

Artık bitkiyi yeni yuvasına kavuşturma zamanı, önce kavanozun içindeki suyu başka bitkilere dökerek boşaltabiliriz ve bitkiyi bir kenara bırakıp kavanozu bu kez yıkanmış ve kurumuş kil bilyeleri ile doldurabiliriz ama ağzına kadar doldurmak yerine bitkinin köklerinin de yerleşebileceği şekilde doldurmak önemli olacaktır.

Yeni yuvasına kavuşmuş olan bitki artık yeni evine de gidebilir hale gelmiştir.-Seramik saksılarla uğraşamam ama seramik hediye etmek isterim derseniz de rengarenk, desen desen bir sürü çeşit seramikler üreten yerel dükkanlar sizin kurtarıcınız olacaktır.Комментарии


bottom of page